Az arany bambusz (Phyllostachys aurea) egyike azon kevés bambusznövényeknek, amelyek bent is nőhetnek. A legtöbb bambusznak sok napfényre és páratartalomra van szüksége a jó növekedéshez, amit nem könnyű elérni a szobanövények esetében. Sokan összetévesztik a „szerencsés bambusz” növényt (Dracaena species), egy kisebb bambusznak látszó növényt, amely vízben nő, mint könnyen növő beltéri bambusznövényt, de ez nem bambusznövény.
A bambusznak több mint ezer növényfajtája van, és több tornyosul 50 láb magasra vagy még magasabbra a vadonban. Az arany bambusz valódi bambusz, amelynek fényes zöld, függőleges vesszői a kor és a napfény hatására aranyszínűvé válnak. Keskeny, lándzsa alakú levelei fürtökben nőnek a vesszők rövid szárán.
Az aranybambusz gyorsan nő és könnyen terjed. A legjobb tavasszal vagy kora ősszel ültetni, bár beltérben általában az év bármely szakában ültethető. A bambusz cserépbe ültetésével kordában tartható és kezelhetőbb marad. Beltérben nem nő olyan nagyra, általában 5-8 láb magasra.
Termeszthetsz arany bambuszt a lakásban?
Ez a növény termeszthető beltérben, de a bambusz termesztése bent nem egyszerű. A bambusz sikeres beltéri termesztéséhez egy stabil edényre, valamint bőséges fényre és páratartalomra van szükség. A bambusznak legalább 6 órányi fényre van szüksége a virágzáshoz.
Helyezze a bambuszt a legnaposabb ablakba. Fajtától függően akár 2 és fél méter magasra is megnőhet; az alacsonyabb fény általában lassabb és kisebb növekedést jelent.
Más gyakori fajták, amelyek konténerekben beltérben nőnek, a Pleioblastus viridistriatus (törpe zöldcsíkos bambusz) és a Pseudosasa japonica (nyílbambusz).
A törpe zöld csíkos bambusz 4 láb magasra nő, de általában 1 méter magas marad a beltérben.
A nyílbambusz magasabbra nő, jól érzi magát árnyékban vagy teljes napsütésben, és a legtöbb bambuszfajnál jobban megél az árnyékban.
Hogyan kell termeszteni az arany bambuszt a lakásban?
A bambusz beltéri termesztése során a rendszeres öntözés és etetés teszi ki a növénykarbantartás nagy részét. A bambusz által kedvelt talajnedvesség fenntartása érdekében előfordulhat, hogy a konténeres növényt hetente többször kell öntöznie. De különösen egy beltéri növény esetében, ahol az éghajlat állandó marad, viszonylag könnyen kialakíthat egy kiszámítható gondozási rutint.
Napfény
A szabadban a bambusz a teljes napsütéstől a részleges árnyékig terjedő helyet kedveli. Beltérben tartsa a bambuszt a legvilágosabb ablak mellett, hogy természetes napfényt kapjon, és hetente forgassa a cserepet, hogy a növény minden oldalát megvilágítsa.
Ha a bambusz túlságosan árnyékos helyen van, a növény elgyengül, nem nő a legteljesebb mértékben, és nem fejleszti ki ragyogó színét. Nem kell kiegészítő vagy mesterséges megvilágításra szorulnia, amíg napos ablakban van elhelyezve.
Hőmérséklet és páratartalom
Az arany bambusz a hidegtűréséről ismert. Rövid ideig akár 5 Fahrenheit-fok alatti hőmérsékletet is képes túlélni. A tartós hideg időjárás azonban a növény lombhullását okozhatja, és végül elpusztíthatja.
A növény a 60 és 80 Fahrenheit-fok közötti tipikus szobahőmérsékletet kedveli. Tartsa távol a légkondicionáló és a fűtőberendezések szellőzőnyílásaitól. A légkondicionálóból vagy a szárító fűtőszellőzők szellőzőnyílásaiból érkező hideg huzat meggyengítheti a növényt. Ezek a növények a párás levegőben is jól érzik magukat, de jól öntözve alkalmazkodtak a beltéri szárazsághoz. A legtöbb bambusz az 50%-os páratartalmat kedveli a virágzáshoz.
Öntözés
A bambusz némi szárazságtűrő képességgel rendelkezik, ha egyszer már megtelepedett, és rövid ideig bírja az átázott talajt. A pangó vízben való ücsörgés azonban elrohaszthatja a gyökereket és elpusztíthatja a növényt.
A növénynek ideális esetben egyenletesen nedves talajban kell lennie. Tesztelje a talajt úgy, hogy egy-két centiméter mélyen beledugja az ujját, és öntözze meg, ha száraznak érzi. Soha ne hagyja, hogy a talaj teljesen kiszáradjon. A téli hónapokban azonban kissé csökkentse az öntözést.
Műtrágya
Havonta egyszer adagoljon kiegyensúlyozott folyékony műtrágyát bambuszának, hogy a címke utasításait követve optimális tápanyagtartalmat biztosítson a konténeres növény talajában. Az is hasznos lehet, ha némi szerves komposztot kever a talajba, különösen tavasszal, hogy elősegítse a növény egészséges növekedését.
Metszés és karbantartás
A bambusz általában nem igényel metszést. Az öreg vesszőket a tövüknél eltávolíthatja, ha kezdenek csúnyán kinézni. A növény növekedésének és terjedésének korlátozása érdekében távolítsa el a talajból felbukkanó új hajtásokat.
Konténer és méret
Fontolja meg, hogy fém vagy keményfa edényt szerezzen be, mivel a bambusz áttörheti a műanyagot vagy a terrakottát, és gondoskodjon arról, hogy bőséges vízelvezető lyukakkal rendelkezzen. Válasszon nehéz edényt, hogy a bambusznádak súlyát le tudja rögzíteni.
Kezdetben legalább egy 10 gallonos edényre lesz szüksége. Ha pedig nem akarja évente átültetni, kezdjen egy 20 vagy 30 gallonos edénnyel. A bambusz hajlamos futókat küldeni, ami szereti a szélesebb, mint a mély cserép. A csomósodó bambuszfajták jobban érzik magukat egyenlő méretű edényben.
Virágföld és vízelvezetés
Ez a növény különböző talajtípusokat tolerál, de a jó vízelvezetésű, szerves anyagokban gazdag talajt kedveli. Nem szereti az átázott talajt. A kereskedelmi forgalomban kapható virágcserép vagy tőzegmoha és perlit keveréke megfelelő a konténeres növények számára.
Az aranybambusz ültetése és átültetése
Ha egy kis faiskolai bambusznövénnyel kezd, használjon 12 hüvelyk széles és mély cserépedényt. A cserép aljára köveket vagy kavicsot is tehet, hogy a növény súlyát rögzítse. Helyezze a gyökérlabdát a cserépbe, és töltse fel körülötte laza, tápanyagban gazdag virágkeverékkel. A növekedés ösztönzése érdekében keverhet bele némi komposztot is. Ezután öntözze meg jól a bambuszt.

Kép forrása: PxHere
Előfordulhat, hogy a bambuszt egy-két évente nagyobb cserépbe kell átültetnie, ha a gyökerek már az egész cserépben elterjedtek, és látja, hogy a gyökerek az alján lévő lyukakból kibújnak, vagy a tetején lévő talajból kiemelkednek.
Ne hagyja, hogy a növény túl sokáig maradjon túl kicsi cserépben, mert nem kap elég tápanyagot ahhoz, hogy egészséges maradjon. Egy szobanövényt általában az év bármely szakában átültethetünk, de általában a tavaszi növekedési időszak kezdete, amikor a növény felpörgeti a növekedését, a legjobb időpont az átültetésre.
Az arany bambusz nyári átköltöztetése a szabadba
A bambusz a szabadban fejlődik a legjobban, ezért a melegebb hónapokra a szabadba költöztethető.
Megfontolások
Tekintettel arra, hogy az arany bambusz akár több mint 20 láb magasra is megnőhet, nem biztos, hogy szeretné, ha a növénye erőteljesen magasabbra nőne, mint amennyit a mennyezet elbír. A kültéri körülmények közelebb állnak az ideálishoz, így a túlburjánzás veszélyt jelent.
Ha ki szeretné költöztetni a szabadba, lassan szoktassa a bambuszt a kültéri körülményekhez. A nap erősebb lesz, és a hőmérsékletingadozás is stresszelheti a növényt. Csak akkor vigye ki, ha a hőmérséklet tartósan 60 F és 80 F körül van, hasonlóan a beltérihez.
A növény edzéséhez vagy akklimatizálásához vigye ki egy hétig egyszerre egy-két órára, majd a következő héten fokozatosan növelje három-négy órára, és minden héten lassan növelje az időt.
Kezdje azzal, hogy az első hetekben részlegesen napos helyre helyezi a növényt. A teljes napfényt a növény a szabadba kerülés első néhány hetében túlságosan is megviselheti. Emellett a növény nem szereti a nedves talajt, ezért gondoskodjon arról, hogy a növény jól átnedvesedő talajt és bőséges vízelvezető lyukakat kapjon, hogy az esős szabadtéri napokon is elférjen.
Mikor hozzuk vissza az aranybambuszt a házba
Amint a hőmérséklet elkezd csökkenni az 50 F fokos hőmérsékletre, itt az ideje, hogy elkezdje a növényt akklimatizálni a beltérbe való visszatéréshez. Egy héten keresztül napi két órára hozza be a növényt a belső térbe, és minden héten fokozatosan növelje a bent töltött időt. Akkor is vigye be a növényt, ha váratlan hidegbetörés vagy nagy hőmérséklet-ingadozás következik be.
Az intenzív hőmérséklet-ingadozás stresszelheti a növényt, ami a levelek fonnyadásához vagy lehullásához vezethet. A növény melegebb helyre való áthelyezése orvosolhatja ezt az átmeneti reakciót. A hirtelen levélhullás azt jelzi, hogy a növényt extrém hőmérsékleti stressz éri.
Gyakran ismételt kérdések
- Mennyi ideig él a szobabambusz?
A szabadban egy bambuszállomány akár 100 évig is élhet, de egy bambusznövény átlagos élettartama körülbelül 7-10 év. A bambuszállományok évente új növekedést produkálnak, így úgy tűnik, mintha a bambusznövény örökké élne. Mivel nehéz megismételni az őshonos környezetét beltérben, az arany bambusz növények élettartama általában rövidebb, általában kevesebb, mint 10 év. - Melyek a népszerű Phyllostachys aurea bambuszfajták?
A’Flavescens Inversa’bambusznak sárga csík van a vesszői alsó részén. A ‘Holochrysa’ vesszői gyorsabban aranyszínűvé válnak, mint a faj többi tagja. A ‘Koi’ vesszői sárgák, zöld csíkokkal. - Miért sárgulnak a bambuszlevelek?
A levelek sárgulásának leggyakoribb oka a túl sok napfény, illetve a sós vagy fluoridos csapvíz. Öntözzük szűrt vízzel, és csökkentsük a napfénynek való kitettséget. - Virágzik-e a bambusz?
Igen, a bambusz közel egy tucatnyi virágot tartalmazó 2 hüvelykes tüskékkel virágzik, de ezek időközönként fajonként vagy fajtánként eltérőek. Egyes bambuszfajták évente virágoznak, míg mások több mint 100 évig nem virágoznak. Az arany bambusz ritkán virágzik; ha mégis, az évtizedekig is eltarthat. A beltéri aranybambusz virágzásának valószínűsége nagyon kicsi.
Forrás: thespruce.com, greenprofit.hu, wikipedia; Kép forrása: PxHere
Ehhez a tartalomhoz nem lehet hozzászólni.